Dom Chleba

WIEM, ŻE JESTEŚ DOBRY I HOJNY
POMÓŻ NASZYM BEZDOMNYM
W DOMU CHLEBA

 
Parafia Ojców Barnabitów przy ul. Sobieskiego 15 od Pierwszej Niedzieli Adwentu 2012 roku kolejny raz rozpoczęła wydawanie ciepłych posiłków ludziom bezdomnym i biednym, osobom w podeszłym wieku, chorym i potrzebującym. Przez całą jesień i zimę organizujemy jadłodajnię w naszym Domu Chleba codziennie w godz. od 13.00 do 15.00.

Jest przecież w Warszawie wielu ludzi żyjących w warunkach niezmiernie trudnych, ludzi bezdomnych, opuszczonych, głodnych, upośledzonych i pokrzywdzonych, którzy znaleźli się w takiej sytuacji nie z własnej winy. Są i tacy, którzy zostali zepchnięci na margines życia społecznego przez popełnione błędy, przestępstwa lub uleganie nałogom, zwłaszcza pijaństwu czy narkomanii. Oni jednak powinni być otoczeni troskliwą opieką nas wszystkich. Musimy się upominać o los tych ludzi i ich prawa.
 
„Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Tak mówi Bóg do ludzi, którzy poprzez czyny miłosierne odnaleźli Go w samych sobie, a wraz z Bogiem odnaleźli swoją wielkość.
Tę wielkość miał już na myśli rzymski poeta Owidiusz, kiedy wolał: „Wierz mi, królewską jest rzeczą spieszyć z pomocą upadłym”. Powiedział to poganin. Katolik zaś – Juliusz Słowacki – pisał do swojej znajomej: „O, gdybyś pani wiedziała, jak Boską jest rzeczą podnieść leżącego człowieka…”. Czyn miłosierny wiąże wzajemnie serca ludzkie tajemniczym łańcuchem…
 
Byłoby dobrze, aby nasze oczy dostrzegły nowe przestrzenie rodzącego się ubóstwa i abyśmy uczyli się patrzeć na ludzi doświadczonych ubóstwem oczyma Ewangelii. Trzeba bowiem w Warszawie takiej wrażliwości by ludzka solidarność nie pozostawała tylko frazesem lub wspomnieniem buntu.
 
Prosimy Państwa o artykuły spożywcze do sporządzania gorących posiłków: przeciery pomidorowe, słonina, mięso, wędliny, konserwy, sery, olej, przyprawy, kostki rosołowe, warzywne itp., środki czystościowe oraz inne artykuły: odzież, rękawiczki, buty, czapki dla bezdomnych, którzy korzystają z naszego Domu Chleba.

 

o. Kazimierz M. Lorek
proboszcz